Minsthorpe Marlins Gala Results

Speeding Ticket?

You can now
re-print speeding tickets directly
from this report.

Simply, click on
the 'TKT' link
in your Results
and Print . . .

Close

 

 

Halloween Gala 2014

 

Event 101 Girls 9, 11/12, 15yrs & Over 100m Ind. Medley

 Cut-offs 9yrs 11/12yrs 15yrs & Over
B Grade  None  None None
C Grade  None  None None
15yrs & Over Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts  Improvement
10 Emily Wapples Minsthorpe  1:38.12 1:37.57   -0.55

 

 

 

Event 102 Boys 10, 13/14yrs 100m Ind. Medley

 Cut-offs 10yrs 13/14yrs
B Grade None None
C Grade None None
13-14yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Lindon Jessop Minsthorpe  1:20.27 1:21.84   +1.57

 

 

 

Event 106 Boys 13/14yrs 50m Freestyle

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 29.50
C Grade 32.50
13-14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts   Improvement
3 Lindon Jessop Minsthorpe  31.59 30.60 4.0 -0.99

 

 

 

Event 107 Girls 15yrs & Over 50m Butterfly

 Cut-offs 15yrs & Over
B Grade 32.50
C Grade 35.50
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Emily Wapples Minsthorpe  42.65 42.71 1.0 +0.06

 

 

 

Event 111 Boys 13/14yrs 50m Butterfly

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 33.50
C Grade 38.00
13-14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Lindon Jessop Minsthorpe  36.83 36.16 2.0 -0.67

 

 

 

Event 112 Girls 15yrs & Over 50m Freestyle

 Cut-offs 15yrs & Over
B Grade 30.00
C Grade 32.50
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Emily Wapples Minsthorpe  37.86 38.16 2.0 +0.30

 

 

 

Event 116 Boys 13/14yrs 50m Breaststroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 37.00
C Grade 43.00
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
9 Lindon Jessop Minsthorpe  53.67 44.90   -8.77

 

 

 

Event 117 Girls 15yrs & Over 50m Backstroke

 Cut-offs 15yrs & Over
B Grade 31.50
C Grade 36.50
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Emily Wapples Minsthorpe  45.55 45.67   +0.12

 

 

 

Event 122 Boys 13/14yrs 50m Backstroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 34.00
C Grade 40.00
13-14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Lindon Jessop Minsthorpe  37.94 38.05 2.0 +0.11

 

 

 

Event 202 Girls 10, 13/14yrs 100m Ind. Medley

 Cut-offs 10yrs 13/14yrs
B Grade None None
C Grade None None
13-14yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
29 Elanor Hall Minsthorpe  1:36.56 1:35.26   -1.30

 

 

 

Event 206 Girls 13/14yrs 50m Freestyle

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 31.00
C Grade 34.50
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
11 Elanor Hall Minsthorpe  38.76 38.24   -0.52

 

 

 

Event 216 Girls 13/14yrs 50m Breaststroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 40.50
C Grade 43.50
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
15 Elanor Hall Minsthorpe  47.72 47.81   +0.09

 

 

 

Event 222 Girls 13/14yrs 50m Backstroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 35.00
C Grade 38.50
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
16 Elanor Hall Minsthorpe  43.64 43.75   +0.11
 

 

 

 

September Sprints

Eve Doughty

Girls 100m Ind. Medley           2nd      1:20.53            1:22.74            5.0       +2.21

Girls 50m Butterfly                  2nd      36.68               37.00               5.0       +0.32

Girls 50m Backstroke             4th       36.65               38.71               3.0       +2.06

Elenor Hall

Girls 50m Backstroke             3rd       NT                   46.20               4.0       npt

Girls 50m Breaststroke           TKT     NT                   48.48                           npt

Girls 50m Freestyle                TKT     NT                  39.96                           npt

Marcus Hepenstall

Boys 50m Breaststroke          13th     NT                   1:18.10                        npt

Boys 50m Backstroke            DQ      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)

Boys 50m Freestyle                12th     NT                   1:06.79                        npt

Lindon Jessop

Boys 100m Ind. Medley           1st       1:32.57            1:38.45            6.0       +5.88

Boys 50m Freestyle                TKT     37.56               34.84                           -2.72

Boys 50m Butterfly                 TKT     42.19               40.72                           -1.47

Boys 50m Breaststroke          3rd       52.77               53.67               4.0       +0.90

Boys 50m Backstroke            1st       41.68               41.62               6.0       -0.06

Chloe Kirkbright

Girls 50m Backstroke                         9th       NT                   51.63                           npt

Girls 50m Breaststroke           DQ      7.4 Leg movements not on the same plane

Girls 50m Freestyle                9th       NT                   51.41                           npt

Amelia Tarling

Girls 50m Backstroke             10th     NT                   51.83                           npt

Girls 50m Breaststroke           7th       NT                   1:03.65                        npt

Girls 50m Freestyle                8th       NT                   50.66                           npt

William Tarling

Boys 50m Breaststroke          2nd      NT                   1:03.60            5.0       npt

Boys 50m Backstroke            3rd       NT                   58.97   4.0       npt

Boys 50m Freestyle                3rd       NT                   48.96   4.0       npt

Emily Wapples

Girls 50m Butterfly                  2nd      44.41               41.79               5.0       -2.62

Girls 50m Freestyle                1st       38.81               38.00               6.0       -0.81

Girls 50m Backstroke                         2nd      44.79               45.84               5.0       +1.05

Dartes B Grade 22nd May 2013

Top Club
Pos Club Score
1 Adwick 336.5
2 Co Sheffield 308.5
3 Mansfield 195.0
4 Kippax 141.0
5 Co Wakefield 137.0
6 Marlins 72.0
7 Rossington 67.0
8 Sharks 59.0
9 New Earswick 58.0
10 Barnsley 43.0
11 Romiley 35.0
12 Tiger Sharks 21.0
13 Bridlington 20.0
14 Spenborough 20.0
15 Prescot 17.0
16 Don Valley 17.0
17 Armthorpe 15.0
18 Retford 12.0
19 Askern Spa 9.0
20 Tigers 8.0
21 Barracudas 7.0
22 Chesterfield 6.0
23 Nottingham Nth 3.0

 

Rhia Finch
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Girls 10yrs 50m Back 12th 53.18 50.58 0 -2.6
Girls 10yrs 50m Free 13th 49.82 40.61 0 -9.21
Girls 10yrs 50m Breast 6th 01:00.2 52.1 1 -8.06
Girls 10yrs 100m IM 11th 02:04.1 01:42.5 0 -21.62
Girls 10yrs 50m Fly 19th 01:06.4 54.9 0 -11.54
Alanah Hill          
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Girls 13yrs 50m Fly 8th 38 38 0 0
Girls 13yrs 100m Back 11th 01:26.0 01:26.8 0 0.83
Girls 13yrs 100m Free 15th 01:14.0 01:16.9 0 2.86
Girls 13yrs 100m Breast 1st 01:32.0 01:30.8 6 -1.2
Girls 13yrs 100m IM 9th 01:28.0 01:24.7 0 -3.32

 

Corinne Hill

         
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Girls 13yrs 50m Fly 4th 36 35.71 3 -0.29
Girls 13yrs 100m Back 3rd 01:24.0 01:21.1 4 -2.93
Girls 13yrs 100m Free 5th 01:13.0 01:12.5 2 -0.52
Girls 13yrs 100m Breast 4th 01:33.0 01:33.8 3 0.81
Girls 13yrs 100m IM 2nd 01:21.0 01:20.7 5 -0.29

 

Rianna Hill

         
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Girls 14 & Over 50m Fly 5th 36 35.44 2 -0.56
Girls 14 & Over 100m Back 5th 01:19.0 01:19.4 2 0.35
Girls 14 & Over 100m Free 6th 01:10.0 01:09.1 1 -0.88
Girls 14 & Over 100m Breast 1st 01:30.0 01:30.5 6 0.46
Girls 14 & Over 100m IM 3rd 01:19.0 01:19.8 4 0.8

 

Grace Litchfield

         
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Girls 13yrs 50m Fly 6th 43.55 36.93 1 -6.62
Girls 13yrs 100m Back 1st 01:21.5 01:19.7 6 -1.76
Girls 13yrs 100m Free 12th 01:14.4 01:15.5 0 1.17
Girls 13yrs 100m Breast 8th 01:39.6 01:36.6 0 -2.95
Girls 13yrs 100m IM 7th 01:24.8 01:23.8 0 -1.01

 

Emma Stringer

         
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Girls 11yrs 50m Breast TKT 48 43.66 0 -4.34
Girls 11yrs 100m IM 6th 01:32.6 01:29.1 1 -3.48
Girls 11yrs 50m Fly 4th 45.76 41.86 3 -3.9
Girls 11yrs 50m Back 3rd 43.5 42.98 4 -0.52
Girls 11yrs 50m Free 6th 36.9 36.31 1 -0.59

 

Sam Tinsley

         
Event Pos Entry Time Race Time Pts Improvement
Boys 11yrs 50m Breast 4th 48.95 48.43 3 -0.52
Boys 11yrs 100m IM 2nd 01:33.1 01:30.9 5 -2.12
Boys 11yrs 50m Fly 2nd 42.21 41.48 5 -0.73
Boys 11yrs 50m Back TKT 45 43.28 0 -1.72
Boys 11yrs 50m Free 3rd 35.89 37.32 4 1.43

 

 

BML Rossington 23rd March 2013

1

Girls

9/10 yrs

2L

Breaststroke

Anna Burton

55.29

1st

 

2

Boys

9/10 yrs

2L

Breaststroke

William Tarling

1.05.64

3rd

 

3

Girls

11/12 yrs

2L

Breaststroke

Emma Stringer

44.21

1st

 

4

Boys

11/12 yrs

2L

Breaststroke

Sam Tinsley

48.44

1st

 

5

Girls

13/14 yrs

2L

Butterfly

Macey Bradbury

44.78

4th

 

6

Boys

13/14 yrs

2L

Butterfly

Kieran Finch

58.62

4th

 

7

Ladies

Open

2L

Butterfly

Becky Bower

34.82

1st

 

8

Mens

Open

2L

Butterfly

Sam Burton

32.36

2nd

 

9

Girls

9/10 yrs

2L

Freestyle

Katie Stringer

39.54

2nd

 

10

Boys

9/10 yrs

2L

Freestyle

Sam Olliver

48.56

2nd

 

11

Girls

11/12 yrs

2L

Freestyle

Leila

49.26

4th

 

12

Boys

11/12 yrs

2L

Freestyle

Sam Tinsley

37.05

1st

 

13

Girls

13/14 yrs

2L

Backstroke

Emma Stringer

43.42

4th

 

14

Boys

13/14 yrs

2L

Backstroke

Sam Tinsley

43.01

4th

 

15

Ladies

Open

2L

Backstroke

Eve Doughty

38.47

2nd

 

16

Mens

Open

2L

Backstroke

Sam Burton

34.08

3rd

 

17

Girls

9/10 yrs

4 x 1L

Freestyle

No Team

-

-

18

Boys

9/10 yrs

4 x 1L

Medley

Sam Oliver/Joe Jackson/Max Ludewig/Jacob Tinsley

1.48.64

3rd

19

Girls

11/12 yrs

4 x 1L

Freestyle

Rhia Finch/ Macey Clegg /Amelia Tarling/Leila

1.23.27

4th

20

Boys

11/12 yrs

4 x 1L

Medley

William Tarling/Max Ludwig /Sam Tinsley/ Sam Olliver

1.38.33

3rd

21

Girls

13/14 yrs

4 x

1L

Freestyle

Macey Clegg/Rhia Finch/Macey Bradbury/Emma Stringer

1.13.42

4th

22

Boys

13/14 yrs

4 x 1L

Medley

No Team

-

-

23

Ladies

Open

4 x 2L

Freestyle

Becky Bower /Eve Doughty/Emma Stringer/Holly Jackson

D/Q Flyer

D/Q

24

Mens

Open

4 x 2L

Medley

Sam Burton/Bernie Tarling/Jack Burton/Kieran Finch

2.43.55

3rd

25

Girls

9/10 yrs

2L

Butterfly

Anna Burton

56.91

3rd

 

26

Boys

9/10 yrs

2L

Butterfly

Max Ludewig

53.60

2nd

 

27

Girls

11/12 yrs

2L

Butterfly

Rhia Finch

55.10

3rd

 

28

Boys

11/12 yrs

2L

Butterfly

Sam Tinsley

43.79

2nd

 

29

Girls

13/14 yrs

2L

Breaststroke

Emma Stringer

46.48

2nd

 

30

Boys

13/14 yrs

2L

Breaststroke

Kieran Finch

D/Q

D/Q

1 handed touch

31

Ladies

Open

2L

Breaststroke

Holly Jackson

48.39

3rd

 

32

Mens

Open

2L

Breaststroke

Jack Burton

42.51

4th

 

33

Girls

9/10 yrs

2L

Backstroke

Katie Stringer

45.91

1st

 

34

Boys

9/10 yrs

2L

Backstroke

Sam Olliver

57.64

2nd

 

35

Girls

11/12 yrs

2L

Backstroke

Macey Clegg

48.29

4th

 

36

Boys

11/12 yrs

2L

Backstroke

Sam Tinsley

43.74

1st

 

37

Girls

13/14 yrs

2L

Freestyle

Macey Bradbury

38.89

3rd

 

38

Boys

13/14 yrs

2L

Freestyle

Kieran Finch

46.92

4th

 

39

Ladies

Open

2L

Freestyle

Becky Bower

31.51

1st

 

40

Mens

Open

2L

Freestyle

Bernie Tarling

33.64

4th

 

41

Girls

9/10 yrs

4 x 1L

Medley

Amelia Tarling/Anna Burton/Katie Stringer/Leila

1.36.84 T/O

-

42

Boys

9/10 yrs

4 x 1L

Freestyle

Sam Olliver/ William Tarling/Jacob Tinsley/Max Ludewig

1.35.75

3rd

43

Girls

11/12 yrs

4 x 1L

Medley

Macey Clegg/Amelia Tarling/Rhia Finch/Leila

1.39.99

4th

44

Boys

11/12 yrs

4 x 1L

Freestyle

Sam Tinsley/Max Ludwig/William Tarling/Sam Olliver

1.34.04

4th

45

Girls

13/14 yrs

4 x 1L

Medley

Macey Clegg/Emma Stringer/Macey Bradbury/Rhia Finch

D/Q start

D/Q

46

Boys

13/14 yrs

4 x 1L

Freestyle

Sam Olliver/Max Ludwig/Sam Tinsley /Kieran Finch

1.24.36

4th

47

Ladies

Open

4 x 2L

Medley

Eve Doughty/Holly Jackson/Emma Stringer/Becky Bower

2.46.75

3rd

48

Mens

Open

4 x 2L

Freestyle

Sam Burton/Jack Burton/Kieran Finch/Bernie Tarling

2.29.96

4th

49

Mixed

Cannon

8 x 1L

Freestyle

Katie Stringer/Emma Stringer/Macey Bradbury/Becky Bower

2.21.28

3rd

 

 

 

 

 

Max Ludewig/Sam Tinsley/Kieran Finch/Jack Burton

 

 

 

 

 

BML 1 2013 26th Jan at Scunthorpe

 

Scunthorpe        194    1st
Rossington        145    Joint 2nd
Dearne Valley    145    Joint 2nd
Minsthorpe        140   3rd

 

We are delighted with this result despite finishing in last place.  We were unable to score in any of the U10 Girls races, due to an anomaly of the rules, which meant our 8YO Girls are unable to score in single events.  We also swam an overage swimmer, so this was more about gaining some experience, with a lot of the top Girls missing in the older age groups, we are very grateful to the Girls who did a great job in their places.  The good news from this Gala were boys in some numbers, and we fully filled the boys events.  There was again some very inexperienced boys in there, straight out of widths, but I must say they are a lovely bunch of lads to have poolside.

Katie Stringer was 2 years below her age group in the U10 age group.  Aged just 8 she put in a sensational display when first in Backstroke by some distance.  No points scored but what a talent.

Joe Jackson is a very keen lad, and had a right go on his Breastroke Relay Leg.

Ria Finch wasn't far away in BreastStroke and one who is certain to improve.

William Tarling had a first start, and put in a lovely effort in Breaststoke for the U10's.  We had a few DQ's with the younger kids, but this is only to be expected, and it is very important that we get them involved regardless.

Emma Stringer has a very low profile and doesnt appear to be doing much, but the clock told a different story with a blistering win in 43.99s.

James Wapples is very quick and once again added vital points for the boys team, and has a bit more help this year.

Lauren Heywood in her first year at U14 was a solid second in the fly, sister Becky was also 2nd in Backstroke both demonstrating their committment to the club.

Sam Tinsley was kept very busy, and he struck Gold later on in the U 12 Backstroke showing a good shoulder roll.

Kieren Finch is yet another Rugby Player, he has really improved in the last few months, and adds depth to our Boys Squad

Sam Burton was just 2 100ths of a second off first place after a brilliant Freestyle swim against some lads half his age.  He'll be going one better next time.

Ella Hague another 8YO broke 50s in the U10 free, she has always looked a swimmer and is a very funny Girl.

Sam Olliver was another new starter in the U10 Free finishing 3rd, a very good start indeed.

Katie Beaumont recorded a nice time in the 50M Free, was initially a slow starter at the Club, but is the type to keep on improving if she trains hard.

Dawson Stenton is a strong looking lad and was a good third at the young end of his age group. One to look out for.

Daniel Smith was a superb 2nd in U14 Breaststroke, is there a hungrier swimmer out there?

Beth Mackay a gutsy 2nd in Open Fly, a Girl we would like to see a lot more of.

Eve Doughty was a solid second in open Back, she is thoroughly reliable.

Eve's best mate Elliot put in some blistering relay efforts, and it will be interesting too see how he develops as the year progresses.  This RU Player is certainly strong enough.

Max Ludewig is very much in the mould of Sam Tinsley, stronger than his age group and put in a great effort in Fly.  Could improve rapidly.

Kendra Hayes was second in Fly, she is an ideal Medley swimmer and was going fastest at the finish.

Sophie Bentley took the eye in the Freestyle Relay, and was a good third in Breaststoke.  Another strong Girl.

Mark Pilacis is our Joker in the Pack, and everyone was clapping as well as smiling with a brave swim in the BreastStoke Open.

Macey Bradbury was a powerful 2nd in the U12 Back, and she can improve on her turn next time, she has bags of ability.

Becky Bower stormed home in the Ladies Open Free, and take note she is an even better distance swimmer.

Also in the relays Bradley Emmerson is a good find, look out for Keiren Stenton who is a natural Flyer, Anna Burton who swam despite being poorly, Jack Burton who we are very grateful to for helping out the Open Men's Team.Zoe Fowler and Macey Clegg who are far too good for just Relays. Emily Wapples who gave 100% as usual.  Natasha Bentley who swam a great Breaststroke Leg and finally Coach Dave, who took part.

Many thanks poolside to Janet,Craig and Donna.  And what a job again by Angie, and who would be a Team Manager?

And just one sour note, who were the U10's who nicked the pound coin out of Dave's ASDA trolley?

1

Girls

9/10 yrs

2L

Breaststroke

Ria Finch

1.00.16

O/A

 

2

Boys

9/10 yrs

2L

Breaststroke

William Tarling

D/Q

D/Q

One hand touch

3

Girls

11/12 yrs

2L

Breaststroke

Emma Stringer

43.99

1st

 

4

Boys

11/12 yrs

2L

Breaststroke

James Wapples

59.16

4th

 

5

Girls

13/14 yrs

2L

Butterfly

Lauren Haywood

39.29

2nd

 

6

Boys

13/14 yrs

2L

Butterfly

Sam Tinsley

42.21

4th

 

7

Ladies

Open

2L

Butterfly

Beth MacKay

36.24

2nd

 

8

Mens

Open

2L

Butterfly

Sam Burton

32.24

2nd

 

9

Girls

9/10 yrs

2L

Freestyle

Ella Hague

49.98

O/A

 

10

Boys

9/10 yrs

2L

Freestyle

Sam Olliver

50.93

3rd

 

11

Girls

11/12 yrs

2L

Freestyle

Katie Beaumont

38.17

3rd

 

12

Boys

11/12 yrs

2L

Freestyle

Dawson Stenton

45.84

3rd

 

13

Girls

13/14 yrs

2L

Backstroke

Becky Haywood

35.74

2nd

 

14

Boys

13/14 yrs

2L

Backstroke

Daniel Smith

43.89

4th

 

15

Ladies

Open

2L

Backstroke

Eve Doughty

38.25

2nd

 

16

Mens

Open

2L

Backstroke

Elliot Belfield

36.35

4th

 

17

Girls

9/10 yrs

4 x 1L

Freestyle

Katie Stringer/Ella Hague/Anna Burton/Ria Finch

1.22

O/A

 

18

Boys

9/10 yrs

4 x 1L

Medley

Bradley Emerson/Joe Jackson/Max Ludewig/Kieran Stenton

2.00.24

2nd

 

19

Girls

11/12 yrs

4 x 1L

Freestyle

Macey Clegg/Kendra Hayes/Zoe Fowler/Macey Bradbury

1.11.49

2nd

 

20

Boys

11/12 yrs

4 x 1L

Medley

Sam Olliver/James Wapples/Sam Tinsley/Dawson Stenton

D/Q

D/Q

Finish on front

22

Boys

13/14 yrs

4 x 1L

Medley

Daniel Smith/James Wapples/Sam Tinsley/Kieran Finch

1.28.61

2nd

 

23

Ladies

Open

4 x 2L

Freestyle

Beth MacKay/Eve Doughty/Emily Wapples/Becky Bower

2.17.91

2nd

 

24

Mens

Open

4 x 2L

Medley

Elliot Belfield/Dave Drabble/Jack Burton/Sam Burton

2.21.26

3rd

 

25

Girls

9/10 yrs

2L

Butterfly

Katie Stringer

49.57

O/A

 

26

Boys

9/10 yrs

2L

Butterfly

Max Ludewig

53.91

2nd

 

27

Girls

11/12 yrs

2L

Butterfly

Kendra Hayes

44.15

2nd

 

28

Boys

11/12 yrs

2L

Butterfly

Sam Tinsley

44.67

2nd

 

29

Girls

13/14 yrs

2L

Breaststroke

Sophie Bentley

48.29

3rd

 

30

Boys

13/14 yrs

2L

Breaststroke

Daniel Smith

47.2

2nd

 

31

Ladies

Open

2L

Breaststroke

Becky Haywood

43.57

3rd

 

32

Mens

Open

2L

Breaststroke

Mark Pilacis

46.63

3rd

 

33

Girls

9/10 yrs

2L

Backstroke

Katie Stringer

46.04

O/A

 

34

Boys

9/10 yrs

2L

Backstroke

Sam Olliver

D/Q

D/Q

Finished on front

35

Girls

11/12 yrs

2L

Backstroke

Macey Bradbury

43.87

2nd

 

36

Boys

11/12 yrs

2L

Backstroke

Sam Tinsley

42.68

1st

 

37

Girls

13/14 yrs

2L

Freestyle

Lauren Haywood

35.45

2nd

 

38

Boys

13/14 yrs

2L

Freestyle

Daniel Smith

38.23

4th

 

39

Ladies

Open

2L

Freestyle

Becky Bower

32.15

1st

 

40

Mens

Open

2L

Freestyle

Sam Burton

28.26

2nd

 

41

Girls

9/10 yrs

4 x 1L

Medley

Ria Finch/Anna Burton/Katie Stringer/Ella Hague

1.40.61

O/A

 

42

Boys

9/10 yrs

4 x 1L

Freestyle

Max Ludewig/William Tarling/Bradley Emerson/Kieran Stenton

1.43.23

2nd

 

43

Girls

11/12 yrs

4 x 1L

Medley

Macey Clegg/Zoe Fowler/Kendra Hayes/Macey Bradbury

1.22.43

2nd

 

44

Boys

11/12 yrs

4 x 1L

Freestyle

Sam Tinsley/James Wapples/Dawson Stenton/Sam Olliver

D/Q

D/Q

 

45

Girls

13/14 yrs

4 x 1L

Medley

Becky Haywood/Sophie Bentley/Lauren HaywoodKatie Beaumont

1.17.77

2nd

 

46

Boys

13/14 yrs

4 x 1L

Freestyle

Daniel Smith/Kieran Finch/James Wapples/Sam Tinsley

1.20.39

4th

 

47

Ladies

Open

4 x 2L

Medley

Eve Doughty/Natasha Bentley/Beth MacKay/Emily Wapples

2.38.56

3rd

 

48

Mens

Open

4 x 2L

Freestyle

Elliot Belfield/Sam Burton/Jack Burton/Mark Pilacis

2.09.32

4th

 

49

Mixed

Cannon

8 x 1L

Freestyle

Katie Stringer/Lauren Haywood/Beth MacKay/Natasha Bentley

2.17.95

2nd

 

 

 

 

 

 

Max Ludewig/Sam Tinsley/Daniel Smith/Jack Burton

 

 

 

 

 

 

 

Barnsley Minors League Individual Championships 2012 Knottingley

 

Leah Hague

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                       5th           50.00            47.45            -2.55

Girls 50m Breaststroke                     5th          ……….            55.17

Girls 50m Freestyle                          3rd           41.76            40.69            -1.07

 

Ria Finch

 

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                       14th         ………             51.18

Girls 50m Breaststroke                     20th            ………           1.03.74

Girls 50m Butterfly                            14th          ………           1.06.44

Girls 50m Freestyle                           22th            ………             54.06

 

Macey Bradbury

 

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                        4th         45.36            43.97            -1.39

Girls 50m Breaststroke                    DQ

Girls 50m Butterfly                           7th         50.73            49.19            -1.54

Girls 50m Freestyle                          7th            38.33            39.80            +1.47

 

Sam Tinsley

 

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Boys 50m Breaststroke                    2th               52.28            48.95            -3.33

Boys 50m Butterfly                           1st           44.51            42.55            -1.96

Boys 50m Freestyle                          1st            37.11            36.32            -0.79

 

Kendra Hayes

 

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                       DQ

Girls 50m Breaststroke                    DQ

Girls 50m Butterfly                            7th            ……..              46.43

Girls 50m Freestyle                          18th           ……..              44.97

 

 

Emma Stringer

 

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                       10th          44.36            43.44            -0.92

Girls 50m Breaststroke                     2th           43.83            45.13            +1.30

Girls 50m Butterfly                            8th           48.00            47.12            -0.88

Girls 50m Freestyle                           8th             38.19            38.00            -0.19

 

Emily Wapples

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                       5th           ……..              46.37

Girls 50m Butterfly                           4th              ……..              44.10

Girls 50m Freestyle                          5th               ……..              38.81

 

Eve Doughty

 

Event                                                Pos           Entry             Finish            +/-

Girls 50m Backstroke                        4th        35.75            37.28            +1.53

Girls 50m Butterfly                            5th         35.85            37.16            +1.31

Girls 50m Freestyle                           5th         33.12            34.14            +1.02

 

We sent down a mixture of experienced and novice swimmers to these well run Championships.  Not as strong a team as recent years due to other Galas taking place but some first class results nontheless.

Sam Tinsley confidently predicted 3 Gold for himself, and was almost correct becoming Champion again in Fly and Free for the second year running, and a superb effort in Breastsroke for Silver.  Expect further improvement on all strokes.

Emma Stringer just missed out on Breastroke Gold for the second year running, just beaten by Imogen Coney.  A fantastic effort again from this powerful girl.

Ria Finch was getting some 50M times for future events, and she is making up into a decent swimmer.  She put in some gutsy performances here.

Emily Wapples got medals in all 3 events, and is an improving older swimmer.  She is technically a very good Fly swimmer and should do well in C Grade Events.

Eve Doughty got another 3 medals for us, and although her times were a little down,  she has superb technique and is always a delight to watch. Eve helps out teaching the younger swimmers and is an invaluable Club Member.

Macey Bradbury just missed out in medals in Free and Fly, but was an excellent 4th in Backstroke, one of her best ever performances, and a personal best.  Macey is a very competent swimmer, and will do well in upcoming B grade races.  

Leah Hague is still a novice but ranked very highly with a superb bronze in Freestyle as well as 2 other medals.  Has bags of improvement in her and is one to watch in 2013.

Kendra Hayes was right at the youngest end of her age group, but put in a stunning effort in Fly to come 7th.  She was unfortunately DQ'd in a couple of events, but that was a one off, as she is one of the best medley swimmers in the club.

Thanks to Angie Wapples for the results.

 

 

DMASA Individual Championships 2012

Six Girls down at this years Championships and a great performance overall. Chloe Key becomes our first ever DMASA Champion in the Backstroke with a comfortable victory.   Lauren was 3rd in the same event and was a consistent performer with 4 PB's. Sister Rebecca almost struck Gold in Backstroke, but the Silver was a high level of performance, and again consistent on all strokes. The other members of our all conquering U14 Team i.e  also known as the Hill Sisters, were as reliable as ever.  Corrine fared best with an excellent 6th in her favourite Fly event to gain a medal. Alannah had a good PB in Backstroke, just unfortunate that she was unable to compete in the Breaststroke, that she has done us proud in this year.  Rianna was very busy and was a good 8th in Breaststroke.  Really pleased with the quality shown at this meet on all strokes, and these Girls train hard almost every day of the Year.  (well I am sure that they get the odd day off!)

Lauren Heywood
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Ind. Medley 4th 1:28.47 1:27.40 3.0 -1.07
Girls 100m Freestyle 4th 1:14.64 1:17.44 3.0 +2.80
Girls 100m Butterfly 4th 1:30.59 1:28.58 3.0 -2.01
Girls 100m Backstroke 3rd 1:22.11 1:21.65 4.0 -0.46
Girls 100m Breaststroke 7th 1:44.25 1:43.40  

-0.85

Rebecca Heywood
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Breaststroke 4th 1:30.97 1:30.19 3.0 -0.78
Girls 100m Freestyle 5th 1:10.73 1:10.22 2.0 -0.51
Girls 100m Butterfly 4th 1:19.50 1:20.36 3.0 +0.86
Girls 100m Backstroke 2nd 1:15.37 1:15.07 5.0 -0.30
Alanah Hill
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Butterfly 14th 1:30.19 1:32.20   +2.01
Girls 100m Backstroke 17th 1:32.16 1:31.45   -0.71
Corrine Hill
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Butterfly 6th 1:26.42 1:22.52 1.0 -3.90
Girls 100m Backstroke 12th 1:29.31 1:25.41   -3.90
Rianna Hill
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Ind. Medley 13th 1:21.88 1:23.16   +1.28
Girls 100m Breaststroke 8th 1:31.93 1:32.69   +0.76
Girls 100m Butterfly 8th 1:19.54 1:26.03   +6.49
Chloe Key
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Butterfly 2nd 1:24.09 1:20.27 5.0 -3.82
Girls 100m Backstroke 1st 1:21.85 1:17.48 6.0 -4.37
Girls 100m Breaststroke 3rd 1:31.47 1:27.72 4.0 -3.75

 

 

Friendly  hosted by Knottinley ASC  Saturday 29th September 2012

Girls 9/10 Yrs Breast Zoe Fowler 48.83 1st  
Boys 9/10 Yrs Breast Joe Jackson 1:08.24 2nd  
Girls 11/12 Yrs Breast Emma Stringer 45.26 1st  
Boys 11/12 Yrs Breast James Wapples 57.4 3rd  
Girls 13/14 Fly Becky Heywood 35.79 1st  
Boys 13/14 Fly        
Girls Open Fly

Beth Mckay

36.78

2nd  
Boys Open Fly        
Girls 9/10 Yrs Free Emma Stringer 38.69 1st  
Boys 9/10 Yrs Free Max Ludewig 49.09 2nd  
Girls 11/12 Free Lauren Heywood 35.46 1st  
Boys 11/12 Free James Wapples 52.48 3rd  
Girls 13/14 Back Becky Heywood 36.43 1st  
Boys 13/14 Back Daniel Smith 43.52 3rd  
Girls Open Back ? 44.42 3rd  
Boys Open Back        
Girls 9/10 Free Relay 1:17.9 1st Z.Fowler/E.Stringer/K.Stringer/M.Clegg
Boys 9/10 Medley Relay 1:54.57 2nd J.Wapples/J.Jackson/Max.Ludewig/C.Hobbs
Girls 11/12 Free Relay 1:18.34 2nd L.Heywood/R.Finch/S.Bentley/E.Stringer
Boys 11/12 Medley Relay      
Girls 13/14 Free Relay 1:10 3rd R.Heywood/L.Heywood/S.Bentley/E.Wapples
Boys 13/14 Medley Relay      
Girls Open Free Relay 2:20.02 3rd N.Bentley/B.Mckay/H.Jackson/B.Heywood
Boys Open Medley Relay      
Girls 9/10 Fly Emma Stringer 47.57 1st  
Boys 9/10 Fly Max Ludewig 1:.00.45 1st  
Girls 11/12 Fly Lauren Heywood 41.45 1st  
Boys 11/12 Fly        
Girls 13/14 Breast Becky Heywood 44 1st  
Boys 13/14 Breast Daniel Smith 49.24 3rd  
Girls Open Breast Holly Jackson 48.05 3rd  
Boys Open Breast Dave Drabble 43.47 3rd  
Girls 9/10 Back Macey Clegg 49.37 1st  
Boys 9/10 Back Max Ludewig 1.00.62 3rd  
Girls 11/12 Back Emma Stringer 44.17 1st  
Boys 11/12 Back James Wapples 1:05.3 3rd  
Girls 13/14 Free Becky Heywood 32.74 2nd  
Boys 13/14 Free Daniel Smith 38.17 3rd  
Girls Open Free Beth McKay 34 3rd  
Boys Open Free Dave Drabble 37.25 3rd  
Girls 9/10 Medley Relay 1:46.51 2nd R.Finch/K.Stringer/E.Hobbs/Z.Fowler
Boys 9/10 Free Relay 1:53.5 2nd J.Wapples/J.Jackson/Max.Ludewig/C.Hobbs
Girls 11/12 Medley Relay

1:25.48

1st M.Clegg/S.Bentley/L.Heywod/E.Stringer
Boys 11/12 Free Relay 1:56.35

3rd

J.Wapples/J.Jackson/Max.Ludewig/C.Hobbs
Girls 13/14 Medley Relay 1:18.27 1st R.Heywood/L.Heywood/E.Wapples/S.Bentley

Boys

13/14 Free Relay      
Girls Open Medley Relay 2:37.25 2nd H.Jackson/N.Bentley/B.Mckay/B.Heywood
Boys Open Free Relay      

 

Mixed Canon Free Relay 2:43.42 3rd

M.Ludewig/D.Smith/J.Wapples/D.Drabble

/R.Finch/S.Bentley/N.Bentley/E.Wapples

 

DMASA Individual Championships 2012

Lauren Heywood
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Ind. Medley 4th 1:28.47 1:27.40 3.0 -1.07
Girls 100m Freestyle 4th 1:14.64 1:17.44 3.0 +2.80
Rebecca Heywood
Event Pos Entry Finish Pts +/-
Girls 100m Breaststroke 4th 1:30.97 1:30.19 3.0 -0.78
Girls 100m Freestyle 5th 1:10.73 1:10.22 2.0 -0.

Well done to both girls placing very highly for medals in all 4 events

30th September: DARTES September Sprints

http://www.openmeet.co.uk/dartes/valentine/2012/results/DV12_swim_mine.htm

 

16th September 2012 BML Gala 3 at Dearne Valley

Minsthorpe Marlins 202 Pts

Dearne Valley   184 Pts

Rossington Rascals  172 Pts

Girls 9/10 Yrs Breast Emma Stringer 43.83 1st  
Boys 9/10 Yrs Breast William Woolard 1:00.14 2nd  
Girls 11/12 Yrs Breast Chloe Key 41.78 1st  
Boys 11/12 Yrs Breast James Wapples 59.66 3rd  
Girls 13/14 Fly Corrine Hill 37.3 1st  
Boys 13/14 Fly Marcs Pilacis   DQ arms not clearing
Girls Open Fly

Beth Mckay

37.05

1st  
Boys Open Fly Sam Burton 31.72 1st DH  
Girls 9/10 Yrs Free Zoe Fowler 41.08 2nd  
Boys 9/10 Yrs Free Sam Tinsley 37.15 1st  
Girls 11/12 Free Katie Beaumont 38.81 2nd  
Boys 11/12 Free James Wapples 51.83 3rd  
Girls 13/14 Back Becky Heywood 36.26 1st  
Boys 13/14 Back Marcs Pilacis   DQ  
Girls Open Back Eve Doughty 38.44 2nd  
Boys Open Back Sam Burton 33.34 2nd  
Girls 9/10 Free Relay   DQ L.Hague/E.Stringer/K.Hayes/M.Clegg
Boys 9/10 Medley Relay 1:52.25 2nd D.Clegg/D.Stenton/Max.Ludewig/C.Hobbs
Girls 11/12 Free Relay 1:08.11 1st L.Heywood/G.Litchfield/K.Beaumont/C.Key
Boys 11/12 Medley Relay 1:37.96 2nd S.Tinsley/M.Walker/J.Wapples/W. Woolard
Girls 13/14 Free Relay 1:05.67 1st R.Heywood/C.Hill/A.Hill/R.Hll
Boys 13/14 Medley Relay 1:27.56 3rd S.Tinsley/M.Pilacis/J.Wapples/D.Smith
Girls Open Free Relay 2:13.35 1st Eve Doughty/B.Mckay/R.Hill/B.Heywood
Boys Open Medley Relay 2:28.05 2nd S.Burton/D.Drabble/E.Belfield/D.Hague
Girls 9/10 Fly Kendra Hayes 46.68 1st  
Boys 9/10 Fly William Woolard 50.33 2nd  
Girls 11/12 Fly Lauren Heywood 40.72 1st  
Boys 11/12 Fly Sam Tinsley 45.47 2nd  
Girls 13/14 Breast Alannah Hill 44.92 1st  
Boys 13/14 Breast Daniel Smith 49.78 2nd  
Girls Open Breast B.Heywood 43.27 2nd  
Boys Open Breast Elliot Belfield 39.96 2nd  
Girls 9/10 Back Leah Hague 49.44 2nd  
Boys 9/10 Back William Woolard 55.05 2nd  
Girls 11/12 Back Grace Litchfield 39.21 1st  
Boys 11/12 Back James Wapples 1:03.93 3rd  
Girls 13/14 Free Rhianna Hill 33.53 1st  
Boys 13/14 Free Daniel Smith 39.92 2nd  
Girls Open Free Becky Heywood 32.56 1st  
Boys Open Free Elliot Belfield 28.82 2nd  
Girls 9/10 Medley Relay 1:29.2 1st E.Stringer/K.Hayes/M.Clegg/L.Hague
Boys 9/10 Free Relay 1:47.94 2nd D.Clegg/M.Walker/Max.Ludewig/C.Hobbs
Girls 11/12 Medley Relay

1:19.85

1st L.Heywood/G.Litchfield/C.Key/K.Beaumont
Boys 11/12 Free Relay 2:16.44

2nd

S.Tinsley/D.Stenton/J.Wapples/W. Woolard
Girls 13/14 Medley Relay 1:15.82 1st R.Heywood/C.Hill/A.Hill/R.Hll

Boys

13/14 Free Relay 1:15.92 3rd S.Tinsley/M.Pilacis/J.Wapples/D.Smith
Girls Open Medley Relay 2:32.88 1st E.Doughty/R.Hill/B.MckayB.Heywood
Boys Open Free Relay 2:09.96 2nd

S.Burton/D.Drabble/E.Belfield/D.Hague

Mixed Canon Free Relay   2nd

S.Tinsley/E.Belfield/J.Wapples/M.Pilacis

/E.Stringer/B.Heywood/C.Key/E.Doughty

 

 

 

17th June 2012 BML Gala 2 at Minsthorpe

Dearne Valley   186 Pts

Minsthorpe Marlins 178 Pts

Rossington Rascals  166 Pts

 

 

 
Girls 9/10 Yrs Breast Emma Stringer 1:03.27 1st  
Boys 9/10 Yrs Breast William Woolard 1:16.08 1st  
Girls 11/12 Yrs Breast Chloe Key 1:00.65 1st  
Boys 11/12 Yrs Breast James Wapples 1:24.11 2nd  
Girls 13/14 Fly Grace Litchfield 57.00  1st  
Boys 13/14 Fly Daniel Smith 1:09.36 DQ arms not clearing
Girls Open Fly

Beth Mckay

56.13 1st  
Boys Open Fly        
Girls 9/10 Yrs Free Macey Bradbury 55.03 1st  
Boys 9/10 Yrs Free Sam Tinsley 53.95 1st  
Girls 11/12 Free Katie Beaumont 54.98 3rd  
Boys 11/12 Free James Wapples 1:13.18 3rd  
Girls  13/14 Back Becky Heywood 49.42 2nd  
Boys 13/14 Back Daniel Smith 1:05.26 3rd  
Girls Open Back Eve Doughty 53.38 2nd  
Boys Open Back William Woolard  1:07.28 3rd  
Girls 9/10 Free Relay 1:45.25 1st L.Hague/E.Stringer/K.Hayes/M.Bradbury
Boys  9/10 Medley Relay     No Team
Girls 11/12 Free Relay 1:39.17 1st Alexandra/G.Litchfield/K.Beaumont/C.Key
Boys 11/12 Medley Relay   DQ 1HT S.Tinsley/J.Jackson/J.Wapples/W. Woolard
Girls 13/14 Free Relay 1:34.18 2nd E.Wapples/L.Heywood/C.Key/G.Litchfield
Boys 13/14 Medley Relay 2:06.45 3rd S.Tinsley/J.Jackson/J.Wapples/W. Woolard
Girls Open Free Relay 3:09.51 1st Eve Doughty/B.Mckay/H.Jackson/B.Heywood
Boys Open Medley Relay      
Girls 9/10 Fly Kendra Hayes 1:14.07 1st  
Boys 9/10 Fly Sam Tinsley  1:10.27 1st  
Girls 11/12 Fly Lauren Heywood 57.68 1st  
Boys 11/12 Fly William Woolard 1:16.95 2nd  
Girls 13/14 Breast Becky Heywood 1:00.41 1st  
Boys 13/14 Breast Daniel Smith 1:11.12 2nd  
Girls Open Breast H.Jackson 1:04.5 2nd  
Boys Open Breast Daniel Smith 1:12.72 3rd  
Girls 9/10 Back Emma Stringer 1:04.47 1st  
Boys 9/10 Back William Woolard  1:11.34 1st  
Girls 11/12 Back Grace Litchfield 55.71 1st  
Boys 11/12 Back James Wapples 1:25.21 3rd  
Girls 13/14 Free Becky Heywood 44.69 1st  
Boys 13/14 Free Daniel Smith 54.62 3rd  
Girls Open Free Beth Mckay 47.92 2nd  
Boys Open Free Sam Tinsley 54.67 3rd  
Girls 9/10 Medley Relay 2:08.48 1st E.Stringer/K.Hayes/M.Bradbury/L.Hague
Boys 9/10 Free Relay     No Team
Girls 11/12 Medley Relay 1:49.34 1st L.Heywood/G.Litchfield/C.Key/K.Beaumont
Boys 11/12 Free Relay 2:16.44

2nd

S.Tinsley/J.Jackson/J.Wapples/W. Woolard
Girls 13/14 Medley  Relay 1:45.55 1st E.Wapples/L.Heywood/C.Key/G.Litchfield

Boys

13/14 Free Relay    DQ S.Tinsley/J.Jackson/J.Wapples/W. Woolard
Girls Open Medley Relay 3:40.97 2nd E.Doughty/H.Jackson/B.MckayB.Heywood
Boys Open Free Relay    

 

Mixed Canon Free Relay 3:51.48 4th?

S.Tinsley/D.Smith/J.Wapples/J.Jackson

/L.Hague/B.Heywood/L.Heywood/B.Mckay

 

 BML Gala 1 at Rossington

Rossington 1st  190 Pts
Marlins 2nd  176 Pts
Dearne Valley

3rd   147 Pts

 

 

A solid performance by Minsthorpe with just 7 boys, in fact all 3 teams were short on numbers, making it somewhat difficult for the Team Managers!

First up for Marlins was Zoe Fowler who posted a County Time in the Breaststroke, and was just beaten into second.  She will improve as the season goes on.

Sam Tinsley was carrying an injury here, but this tough performer  still managed a couple of wins.  Will continue on the upgrade.

Chloe Key was recently a best ever 7th in the County Championships, and was a ready winner in Breaststroke.

James Wapples was a big surprise here, giving his rivals a big start, he made up a lot of ground to finish second in the same event.

Corrine Hill, one of 3 sisters at this Gala, was 2nd in the U14 Fly, at the younger end of this age group.  She’s very strong at this event.

 

Lindon Jessop was a classy winner of the U12 Fly, and like all the boys was asked to worked very hard to fill in the gaps in the boys team.

 

Beth McKay was a lovely 2nd in the Open Fly, and has grown a bit, so expect more improvement from her.

 

Coach Dave was making up the numbers and after a desperate 3rd in the Fly, managed to win the Open Breaststroke, and confound the naysayers.

 

Emma Stringer despite being really off colour won the U10 Freestyle, and her technique is notably better on all strokes.

 

Katie Beaumont is another strong looking girl, and powered home for 2 relay wins, she definitely has something about her, and recently got a few tips off Rebecca Adlington!

 

Andrew Thornton was thrown in at the deep end here, but is very enthuisiastic and gained us very valuable points in Backstroke and Relay events.

 

Macey Bradbury is a very well coordinated girl and was pressed into action in the Fly, which she duly won after a typical gutsy effort. 3 wins in total today out of 3 events.

 

Becky Heywood has been one of our stalwarts over the last few years and blasted home in her favourite event of Backstroke.

 

Sister Lauren won also in Fly, part of a very powerful U12 Girls team.

 

Alannah Hill, pleaded to be entered in  Breaststroke, showed just why, with victory in the U14 ‘s event.

 

Holly Jackson showed commitment to get to the Gala, and then was a good second in Open Breaststroke.  Well worth the dash there I think.

 

Grace Litchfield showed a classic Backstroke style and cruised home in the U12’s event.

 

Young Marcus could barely swim 3 months ago, but has improved rapidly to become a team member.  Unfortunately we swam him above his age group, but completed his 50M Backstroke swim no problem.

 

Rhianna Hill was narrowly beaten in the 50M Free, but showed an impressive stroke turnover.  Followed up with a win in the Medley Relay.

 

Lewis Winter was another debutant that we were really pleased with, he gained valuable experience in several relay events.

 

Macey Clegg and Leah Hague both competed in the relay events, and these girls are plenty quick enough, getting 2 wins out of 2.

 

Marlins swimmers continue on the upgrade, thanks also to the fantastic support, from all the parents and helpers down at Rossington.  

 

 

 

 

 

Dartes 2011 Santa Meet Results Below:

http://www.openmeets.co.uk/dartes/santa/2011/results/

 

 

BML Championships 5th November 2011

Morning Session:

Macey Bradbury our least experienced swimmer here with only one entry time, made an eyecatching start, medalling in 5th in the backstroke, 5th in freestyle, and 3rd in Butterfly (breaststroke?). She has always had a lot of natural talent, but that really was unexpected.

 

Lauren Heywood was at her very best in the 50M backstroke with a stunning finish to medal 4th overall posting a full 1 second PB.  This looks her best stroke at the moment, in a solid medley effort.

Grace Litchfield made it 2 medals for Minsthorpe in the same event, and also put in a stylish display with a PB in Fly.

Chloe Key with a steady backstroke and then exploded! A podium 3rd in breaststroke (3 BS medals in consecutive years!),  then a superb silver in fly and a medal in Freestyle, the last 3 events all PB's. 

Lindon Jessop a very fluent swimmer got a PB in backstroke, fly and free.  Pretty sure he medalled in the first event too.  A nice all round performance.

Eve Doughty hung on for silver in the 15 years girls backstroke, despite being hampered by the cancellation of recent masters sessions.   A good technician who leads the younger kids.

Sam Tinsley becomes a Champion at age just 9! with comfortable wins in Freestyle and Fly, adding a bronze in the breaststroke.  He has a lot of scope to improve his technique,  so we have quite a swimmer here.

 

Afternoon Session:

Well how did we follow that morning session? easy!

Emma Stringer our sole representative in the 10yrs age group smashed her PB in the backstroke, and a fast finish helped her become BML Champion! in her favourite breaststroke event.  A big PB followed in butterfly and she broke 40 seconds in the free. A strong girl who is the type to go on improving at a linear rate.

Eleanor Vodden missed the warmup, but was never headed in the 50M breaststroke with a stunning display from the outside lane to become Gold Medallist and BML Champion.  

Rebecca Heywood went 666 in Back/Breast/Fly and a big PB in free.  3 Medals and 4 PB's for magnificent medley display.

Daniel Smith was our only boy in the afternoon, but was really fired up with big PB's in Back and Free.  A bit of a late developer, there was a lot to like about his performances today.

Initially we struggled in the Barnsley League, but showed in our home event this year what we can put together as a club.  They are friendly generous lot down at Barnsley, and we will continue to support their events, and league meetings.  Well done to them, and our boys and girls.

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

BOBSC Summer Sizzler 3rd July 2011

Results: Click Here

 Down at the Magnificent Ponds Forge, for this vital  Licenced Long Course Meet, an ideal opportunity for young swimmers to get their "County Times" and progress to the Yorkshire Championships.

Sam Tinsley certainly did that with an excellent Bronze in the Backstroke.   I don't think there is a more powerful kid in his age group.  He can be equally good on all strokes, in time. 

Lindon Jessop has plenty of swimming skills, and got a couple of medals in Backstroke at 50 and 100M, as well as in 50M Fly.  Somewhat of a "mainstay" in our league team.

Josh Norton is a strapping lad, and smashed his PB in the Free to get Bronze in a very competitive age group.  He is getting quicker, and quicker.

Emma Stringer arguably put up the best single swim of the day with a Speeding Ticket in the 50M Breast.   She has really improved of late, and is one to follow to the year end.

Imogen Coney put in  some smart displays in the 50 and 100M Breast, and should win medals in B/C events, a vital Team Member this year.

Eleanor Vodden is an out, and out sprinter and a fantastic day in the 50's.  Two Gold and Two Silver.  It could have been 4 Gold but for the googles slipping twice.  We were flabbergasted with the Backstroke Gold, didn't see that coming did we Coaches? 

 Grace Litchfield qualified for County with a fast finish in the 200 I/M.  She is all Stamina and a bit of a practical joker....watch out!

Chloe Key unfortunately did a flip turn in the same event,  and what would have been a comfortable qualification doesn't count.  She medalled in the 100M Fly and this was a great effort considering it followed in close proximity to the I/M, and the clock showed her first leg of Fly was 2 seconds quicker in the I/M! 

Lauren Heywood put in some fine swims particuarly in the 100M Backstroke, and may have just missed qualification in the 200M I/M.

Emma Julie Bradbury got the biggest PB's of the day, and is really starting to get the hang of things. 

It was nice to see Lauren Corbett back in competition, she is a very stylish, and versatile swimmer. 

Eve Doughty had a tough assignment in the Open category, but still got a couple of medals and a qualifying time in Backstroke.

Rebecca Heywood just missed out on a medal in the 100M Fly,  one of the hardest trainers in the club.

 

It was a gruelling day for everyone, and the only non starter was the Chinese Buffet. Who had the cukgonhom?

------------------------------------------------------------------------------- 

BML 3 Cleethorpes 18th June 2011

A wonderful display, eventually finishing 4th, but this time we were very closely matched with the other teams, again a few swimmers short to put out a full team, but it was the performance that took the eye here.

A teriffic start saw us win the first 3 Races, all Breaststroke and but for an unfortunate mix up where one of our swimmers didn't start a race, we would have been winning after the first set of singles events.

There were some brilliant individual performances, and the relay teams were bolstered by a few extra swimmers, and that made a lot of difference today.

We are short on Boys, but the one's we have got are different class, and I think that these youngsters will carry us forward for the next few years, alongside the Girls who have a very solid look to them.

Thanks for everyone who helped out Poolside, a very noisy support, our hosts Cleethorpes, the officials, and the usual suspects providing our opposition .

Results below:

 

 
Girls 9/10 Yrs Breast Emma Stringer 49.28s 1st  
Boys 9/10 Yrs Breast Oliver Vodden 50.38 1st  
Girls 11/12 Yrs Breast Chloe Key 44.71 1st  
Boys 11/12 Yrs Breast Lindon Jessop 54.65 4th  
Girls 13/14 Fly Beth Mckay DNS    
Boys 13/14 Fly Jack Burton 40.24 4th  
Girls Open Fly Eve Doughty 35.83 3rd  
Boys Open Fly Sam Burton 31.03 2nd  
Girls 9/10 Yrs Free Katie Beaumont 45.45 2nd  
Boys 9/10 Yrs Free Sam Tinsley 41.00 1st  
Girls 11/12 Free Elanor Vodden 34.92 2nd  
Boys 11/12 Free Lindon Jessop 39.55 1st  
Girls  13/14 Back Lauren Corbett 40.3 2nd  
Boys 13/14 Back Jack Burton 44.64 3rd  
Girls Open Back Eve Doughty 35.75 2nd  
Boys Open Back Josh Norton 32.55 2nd  
Girls 9/10 Free Relay ? 3rd I.Coney/M.Clegg/K.Hayes/K.Beaumont
Boys  9/10 Medley Relay     No Team
Girls 11/12 Free Relay 1:08.05 2nd R.Heywood/E.Vodden/E.Stringer/C.Key
Boys 11/12 Medley Relay   DQ Flyer S.Tinsley/O.Vodden/L. Jessop/W. Woolard
Girls 13/14 Free Relay 1:05.4 3rd L.Corbett/B.Mckay/R.Linley/H.McDermott
Boys 13/14 Medley Relay 1:22.57 4th M.Pilacis/J.Burton/S.Tinsley/L.Jessop
Girls Open Free Relay 2:26.1 3rd Eve Doughty/B.Mckay/L.Burton/C.Armstrong
Boys Open Medley Relay 2:33.8 DQ Start J.Norton/J.Burton/B.Key/S.Burton
Girls 9/10 Fly Macey Bradbury 53.68 3rd  
Boys 9/10 Fly William Woolard   DQ Stroke  
Girls 11/12 Fly Chloe Key 41.67 2nd  
Boys 11/12 Fly Lindon Jessop 48.25 2nd  
Girls 13/14 Breast Elanor Vodden 42.62 3rd  
Boys 13/14 Breast M.Pilacis 50.45 4th  
Girls Open Breast Eve Doughty 44.14 4th  
Boys Open Breast Josh Norton 38.56 2nd  
Girls 9/10 Back Imogen Coney 48.87 2nd  
Boys 9/10 Back Sam Tinsley   DQ Finish  
Girls 11/12 Back Rebecca Heywood 39.05? 1st  
Boys 11/12 Back Lindon Jessop 47.27 2nd  
Girls 13/14 Free Lauren Corbett 35.14 2nd  
Boys 13/14 Free J.Burton 35.74 2nd  
Girls Open Free Chantelle Armstrong 41.12 4th  
Boys Open Free Sam Burton 27.78 2nd  
Girls 9/10 Medley Relay 1:37.01 2nd E.Stringer/K.Hayes/M.Clegg/K.Beaumont
Boys 9/10 Free Relay     No Team
Girls 11/12 Medley Relay 1:16.77 1st R.Heywood/E.Vodden/C.Key/E.Stringer
Boys 11/12 Free Relay 1:19.18 4th L.Jessop/S.tinsley/O.Vodden/W.Woolard
Girls 13/14 Medley  Relay 1:15.3 2nd L.Corbett/H.McDermott/B. Mckay/R.Linley

Boys

13/14 Free Relay 1:13.09  4th S.Tinsley/M.Pilacis/J.Burton/L.Jessop
Girls Open Medley Relay 2:47.99 4th E.Doughty/L.Burton/C.Armstrong/L.Corbett
Boys Open Free Relay 2:09.54 3rd

D.Drabble/S.Burton/J.Burton/J.Norton

Mixed Canon Free Relay 2:18.19 4th?

S.Tinsley/E.Stringer/J.Burton/ElanorVodden

/L.Jessop/B.MckayS.Burton/E.Doughty

 

 

 

 

 

Dartes B Grade 22nd May 2011

Results: Click on the link below.

http://www.openmeets.co.uk/dartes/bgrade/2011/results/

 

---------------------------------------------------------------------------------

Bridon Shield 8th May 2011

Girls 11/12

A Team  Rebecca Heywood/Lauren Heywood/Chloe Key/Elanor Vodden

B Team Imogen Coney/Katie Beaumont/Emma Julie Bradbury/Grace Litchfied

Boys 10 Years

A Team

Oliver Vodden/William Woolard/Sam Tinsley/Harry Tickle

Girls 10 Years

A Team

Zoe Fowler/Macy Bradbury/Macy Clegg/Jessica Cliffe/Emma Stringer

Kendra Hayes

There were a few technical problems at this Gala, so unfortunately full results are not  yet to hand, in fact we had to borrow somone's program.

A fantastic performance by all swimmers, with the 10yrs Boys getting a full House with Gold in Freestyle, Silver in Medley and Bronze for Breaststroke. Our 11/12 Girls got Bronze in Medley and Fly, and 10 Yrs Girls got a Bronze in Breaststroke.

Many of the swimmers here can race in the same age group last year, we have a very talented bunch of young swimmers at Minsthorpe.  Well done all of you.

----------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Minster Meet 17th April 2011

Results Here

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

BML 3rd April 2011 Hosts Rossington Rascals

 

Girls 9/10 Yrs Breast Emma Stringer 49.41s 2nd Boys 9/10 Yrs Breast Oliver Vodden 51.57 1st Girls 11/12 Yrs Breast Chloe Key (47.26) DQ(2nd) 1-Hand Touch Boys 11/12 Yrs Breast Lindon Jessop 54.36 4th Girls 13/14 Fly Beth Mckay 38.65 4th Boys No Swimmer Girls Open Fly Eve Doughty 35.97 3rd Boys Open Fly Josh Norton 33.77 3rd Girls 9/10 Yrs Free Macey Bradbury 49.47 4th Boys 9/10 Yrs Free Sam Tinsley 41.06 2nd Girls 11/12 Free Elanor Vodden 35.55 1st Girls  13/14 Back Grace Litchfield 42.28 3rd Boys 13/14 Back No Swimmer Girls Open Back Eve Doughty 37.17 2nd Boys Open Back Josh Norton 34.16 2nd Girls 9/10 Free Relay 1:20.58 1st I.Coney/E.Stringer/K.Hayes/K.Beaumont Boys  9/10 Medley Relay No Team Girls 11/12 Free Relay 1:07.18 2nd R.Heywood/E.Vodden/C.Key/G.Litchfield Boys 11/12 Medley Relay DQ Flyer S.Tinsley/O.Vodden/L. Jessop/W. Woolard Girls 13/14 Free Relay 1:07.52 3rd L.Corbett/B.Mckay/L.Heywood/R.Heywood Boys 13/14 Medley Relay No Team Girls Open Free Relay 2:28.55 3rd Eve Doughty/B.Mckay/H.Jackson/C.Armstrong Boys Open Medley Relay 2:33.8 4th J.Norton/D.Drabble/B.Key/D.James Girls 9/10 Fly Kendra Hayes 53.59 (2nd)DQ BS Legs Boys 9/10 Fly William Woolard 51.27 1st Girls 11/12 Fly Lauren Heywood 43.9 3rd Boys 11/12 Fly Lindon Jessop 48.62 3rd Girls 13/14 Breast Elanor Vodden 46.21 2nd Boys 13/14 Breast No Swimmer Girls Open Breast Holly Jackson 48.79 3rd Boys Open Breast Josh Norton 39.79 3rd Girls 9/10 Back Imogen Coney 53.56 3rd Boys 9/10 Back Sam Tinsley 47.9 1st Girls 11/12 Back Rebecca Heywood 41.26 3rd Boys 11/12 Back Lindon Jessop 48.24 4th Girls 13/14 Free Lauren Corbett 35.61 2nd Boys 13/14 Free No Swimmer Girls Open Free Chantelle Armstrong 42.59 4th Boys Open Free Daniel James 31.39 3rd Girls 9/10 Medley Relay 1:33.69 1st I.Coney/E.Stringer/M.Bradbury/K.Beaumont Boys 9/10 Free Relay No Team Girls 11/12 Medley Relay 1:15.96 1st R.Heywood/E.Vodden/C.Key/G.Litchfield Boys 11/12 Free Relay DQ Flyer L.Jessop/S.tinsley/O.Vodden/W.Woolard Girls 13/14 Medley  Relay 1:19.38 3rd L.Corbett/C. Key/B. Mckay/L. Heywood

Boys

13/14 Free Relay   No Team Girls Open Medley Relay DQ Flyer E.Doughty/H.Jackson/C.Armstrong/L.Corbett Boys Open Free Relay No Team Mixed Canon Free Relay DQ Flyer

S.Tinsley/E.Stringer/O.Vodden/ElanorVodden

/L.Jessop/B.Mckay/J.Norton/E.Doughty

 

 

Another excellent performance here, despite only having 6 boys.   

This is the first time that we have really competed in all of the races we have entered.  Out of all the races, just 6 4th Places, shows we have the quality, even if lacking in numbers.

In the U10's all 3 boys looked a bit special, William Woolard took the Fly in determined fashion, Sam Tinsley was half a length clear in the Backstroke, and Oliver? Well what can you say after a performance like that!

The Girls were unbeatable in the relays, Katie Beaumont getting a 2 from 2 in her first Gala.  Macey Bradbury was another debutant, who is a real talent who can race in this age group next year.  Kendra Hayes had a super debut as well, just needs her legs straightening a little, and is another all round talent.  Imogen Coney always has a smile on her face, even when racing, and a pleasing turn helped her get 3rd place.  Emma Stringer showed a lot of early speed and smashed her personal best in the Breaststroke.

 

Lindon Jessop was all on his own in the U12 Boys and is right at the young end of this age group.  His Breaststroke has improved no end, and he is a natural at this sport.

 

In the U12 Girls we had a Medley win as expected, but just got shaded out of first in the Free Relay.  Elanor Vodden was an impressive winner in the Free and got more points in th U14 Breaststroke.  Chloe lost concentration in the Breaststroke, but her Fly Leg in the U14 Relay was a blistering effort.  Rebecca hit an annoying vent on her Backstroke, but was prominent in the Relay events.  Lauren put in one of her fastest times in the Fly and has a great attitude.   Grace was a superb 3rd in the U14 Backstroke, way out of her age group left the Team Manager feeling a little bit smug.

 It was nice to see Lauren Corbett back for the U14 Girls and that 35 second swim got her second Place in the 50M Free.  A very relaxed swimmer.   Beth Mckay swam all over the place and was rewarded with 2 thirds in the relays.  One of our regulars in training.

Josh Norton continues to improve with a best ever Fly and an agonising 2nd in Backstroke.  A very powerful Young Man.

Daniel James strengthened the Open Section with Josh.  He got a 3rd place in 50M Free and we can see him easily beating that and going under 30s.

Blaine was a late stand in for the Breaststroke in the Open Men's medley relay, and was very quick over the first 25M, before remembering he was twice the age of the other guys., and let them past in the final 5M.  Dave was last seen floundering in the deepend, or was he auditioning for "seaside rescue"?

Eve Doughty made her league debut and was second in the Backstroke in a series of fine swims.   She is competitive at this level and very fit, so has no problem handling different events in quick succession.

Holly Jackson fresh from a Masters Competition, helped us to a 3rd in the Open Ladies Free Relay, along with ever present Chantelle Armstrong.  Both these Girls have really helped us keep a Team together, with a willing attitude.

Next stop Cleethorpes, should be getting a Coach organised, so it should be Ice Cream, Crazy Golf, Cheese and Chips, Donkey Rides, Penny Falls followed by an outstanding away win!

 

 

26TH March 2011 Maltby Leisure Centre

Gracious Hosts Rotherham Metro

Name 50M Fly 50M Back 50M Breast 50M Free
Laura Burton     3rd 47.29s  
Sam Burton 3rd 32.46s 3rd 33.98s   2nd 29.32s
Dave Drabble 4th 44.56s   2nd 42.92s 4th 37.32s
Tony Grundy     5th 45.65s  
Holly Jackson 5th 45.14s 5th 46.52s 4th 48.41s 37.88s
Brenda Grace 3rd 45.72s 2nd 44.42s 3rd 48.99s 1st 35.44s
Jo Rutter       3rd 34.65s

The fearless Minsthorpe Masters made their bow in this friendly gala against South Axholm Sharks, Rotherham Metro, Sheffield City and City of Sheffield.

We had to beg steal and borrow a team, and thanks to Jo and Tony, and Mark from Rotherham who was a late sub for us in the relays.

With Mens, Ladies and Mixed events, we were all kept very busy, with up to 9 races each in a short 37 race format, beat that kids!

Sam Burton proved he is very competitive at this level with some excellent efforts, and would have improved his position with better turns.  He can win next time up.

Dave Drabble, the bloke with the clipboard and stopwatch, almost won the Breaststroke, and is another who will be better tuned next time.

Holly Jackson had absolutely no chance against some elite types, but still got a 4th for us and competed in just about everything, showing a great attitude.

Laura Burton was an excellent 3rd in the Breaststroke and that will have given her some confidence.  Part of the Husband and Wife team who first met at the Marlins many years ago ...sooo romantic!

Tony Grundy carried an injury here, but still put in some stylish efforts, and we wouldn't have had a mens team without him.

Jo-Ann Rutter our guest swimmer was just edged out of second in the freestyle, but really took the eye with some fast finishing.  

Brenda Grace struck at last for the Marlins, holding off a couple of swimmers in the Free, her signature event.  Our oldest swimmer but certainly our fittest!!

Well done the Oldies.

 

 

13th March 2011   Harriman's 2

Results Here !

An absolutely terrific performance today

Highlights were a Marlins Double Gold in the  11yrs Backstroke from Dead Heaters Lauren and Grace

A brilliant Gold for Chloe Key in Freestyle with a huge PB

Eve Doughty joint 5th in the 15 yrsBackstroke, and a brand new addition to the Marlins Squad

Lindon Jessop a very talented newbie in the 11yrs Boys with a terrific Silver at the first attempt in Fly.

1st,2nd,4th in the 11yrs Girl Fly from Chloe, Lauren and Grace

Imogen Coney with a huge PB in 11 yrs Girls Breaststroke, she is coming along nicely and has a good range of movement.

Emma Julie Bradbury with a nice PB in 11yrs Girls Breaststroke, is another who will improve  with experience.

 

 

 

6th March 2011 Harriman's Gala 1

Five girls sent down to Adwick this Sunday and all 5 come back with medals....Job Done

Chantelle Armstrong swam beautifully as usual and was rewarded with a bronze in freestyle and 2 other medals.

Emma Stringer got a bronze in Breaststroke and several P.B's,  I was most impressed with her freestyle swim, which has improved significantly in the last month. 

Morgan Roberts saved her best till last with a very quick freestyle effort, and 3 medals on the day.

Elanor Vodden showed blistering early speed and her effort in the Fly was a 6 second improvement.  Dartes were suitably impressed, and she has been invited to a Phase 3 Trial.

Becky Heywood  was in top form, and the Gold in Breaststroke was somewhat unexpected.   Technically she is getting better and better.

Well done girls, and another strong team of swimmers is down next Sunday for Harriman's 2.    

------------------------------------------------------------------------------------------------------

BML Gala Edlington 6th February 2011

1st Cleethorpes 141 Pts

2nd Edlington 126 Pts  

3rd Rossington 107 Pts

4th Marlins 78 Pts

 

 

1

Girls

9/10 yrs

2L

Breaststroke

Emma Stringer

2nd 54.34

2

Boys

9/10 yrs

2L

Breaststroke

Oliver Vodden

1st 55.92

3

Girls

11/12 yrs

2L

Breaststroke

Chloe Key

2nd 47.31

4

Boys

11/12 yrs

2L

Breaststroke

Daniel Coleman

1st 44.45

5

Girls

13/14 yrs

2L

Butterfly

Beth McKay

3rd 39.18

6

Boys

13/14 yrs

2L

Butterfly

Jack Burton

4th 40.78

7

Ladies

Open

2L

Butterfly

Chantelle Armstrong

4th 47.16

8

Mens

Open

2L

Butterfly

Sam Burton

2nd 32.29

9

Girls

9/10 yrs

2L

Freestyle

Emma Julie Bradbury

3rd 48.45

10

Boys

9/10 yrs

2L

Freestyle

Harry Tickle

3rd 50.49

11

Girls

11/12 yrs

2L

Freestyle

Elanor Vodden

1st 36.26

12

Boys

11/12 yrs

2L

Freestyle

Lindon Jessop

3rd 39.62

13

Girls

13/14 yrs

2L

Backstroke

Beth McKay

3rd 43.62

14

Boys

13/14 yrs

2L

Backstroke

Jack Burton

4th 44.42

15

Ladies

Open

2L

Backstroke

Holly Jackson

4th 45.21

16

Mens

Open

2L

Backstroke

Josh Norton

2nd 33.92

25

Girls

9/10 yrs

2L

Butterfly

Morgan Roberts               

3rd 58.27

26

Boys

9/10 yrs

2L

Butterfly

Oliver Vodden

3rd 1:10.82

27

Girls

11/12 yrs

2L

Butterfly

Lauren Haywood

4th 46.34

28

Boys

11/12 yrs

2L

Butterfly

Lindon Jessop

DQ Turn

29

Girls

13/14 yrs

2L

Breaststroke

Hannah McDermott

3rd 47.65

30

Boys

13/14 yrs

2L

Breaststroke

Jack Burton

4th 51.8

31

Ladies

Open

2L

Breaststroke

Holly Jackson

4th 46.95

32

Mens

Open

2L

Breaststroke

Josh Norton

4th 40.02

33

Girls

9/10 yrs

2L

Backstroke

Imogen Coney

DQ Turn

34

Boys

9/10 yrs

2L

Backstroke

Harry Tickle

DQ Turn

35

Girls

11/12 yrs

2L

Backstroke

Grace Litchfield

3rd 42.51

36

Boys

11/12 yrs

2L

Backstroke

Daniel Coleman

2nd 43.01

37

Girls

13/14 yrs

2L

Freestyle

Rebecca Linley

4th 39.84

38

Boys

13/14 yrs

2L

Freestyle

Jack Burton

4th 38.48

39

Ladies

Open

2L

Freestyle

Chantelle Armstrong

4th 42.05

40

Mens

Open

2L

Freestyle

Josh Norton

4th 30.82

 

    Relays    

17

Girls

9/10 yrs

4 x 1L

Freestyle

1st 1:25.39

18

Boys

9/10 yrs

4 x 1L

Medley

 

19

Girls

11/12 yrs

4 x 1L

Freestyle

DQ (1st)

20

Boys

11/12 yrs

4 x 1L

Medley

DQ

21

Girls

13/14 yrs

4 x 1L

Freestyle

2nd 1:09.06

22

Boys

13/14 yrs

4 x 1L

Medley

 

23

Ladies

Open

4 x 2L

Freestyle

4th 2:32.1

24

Mens

Open

4 x 2L

Medley

4th 2:32.8

41

Girls

9/10 yrs

4 x 1L

Medley

1st 1:38.96

42

Boys

9/10 yrs

4 x 1L

Freestyle

 

43

Girls

11/12 yrs

4 x 1L

Medley

1st 1:20.01

44

Boys

11/12 yrs

4 x 1L

Freestyle

3rd 1:23.34

45

Girls

13/14 yrs

4 x 1L

Medley

DQ Flyer

46

Boys

13/14 yrs

4 x 1L

Freestyle

 

47

Ladies

Open

4 x 2L

Medley

4th 3:01.10

48

Mens

Open

4 x 2L

Freestyle

4th 2:17.2

Mixed Cannon

 

 

49

Mixed

Cannon

8 x 1L

            Freestyle

      DQ

 

One Boy One Girl Each Age Group

 

 

 

 

                 

Team Members in Relay Order

 

Imogen Coney

Emma Stringer

Morgan Roberts

Emma Julie Bradbury

Rebecca Haywood

Chloe Key

Lauren Haywood

Elanor Vodden

Daniel Coleman

Lindon Jessop

Oliver Vodden

Harry Tickle

Grace Litchfield

Hannah McDermott

Beth McKay

Rebecca Linley

Beth McKay

Holly Jackson

Hannah McDermott

Chantelle Armstrong

Josh Norton

Sam Burton

Jack Burton

Dave Drabble

A great performance in difficult circumstances by the Marlins, with  14 Girls and only 8 Boys.  

Well done you guys, you were a credit to the Club, with many swimming out of age group, and for the first time, we still managed to compete in all events except the boys U14 and U10 Relays

Edlington were gracious hosts as usual, nice to meet our old foes Rossington again, and well done to Cleethorpes for a resounding victory.

Blaine, Danielle and Terry did the Donkey(note the Cleethorpes link) work on poolside...Cheers!

 

 

Swim-along-a-santa-meet 16th January 2011

http://www.openmeets.co.uk/dartes/santa/2010/results/

Hannah Adams bid farewell to the Marlins, with an unexpected 4th in the 10YO Girls Backstroke.  Good luck to Hannah, we had great fun having you around.

Chantelle Armstrong got another 2 medals, and continues to improve, with PB's in all her completed races.  

Imogen Coney got a silver medal in Breaststroke, and this sparky individual is bound to improve as the year goes on.

Lauren Heywood was very busy, and was a 100M Fly Gold Medallist amongst a series of fine swims.

 

Sister Rebecca has looked a lot stronger of late, and after a tortuous Halloween Meet, added a double sister Butterfly Gold and then I/M Gold plus 2 more Silvers, what a turnaround!

 

Emma Julie Bradbury competed in her first Gala and was just outside the medals in Free and Breast.  Not long out of the learners pool, her attitude is first class. A real Coaches Favourite.

 

Chloe Key was yet another Marlin excelling in the 100M Fly with a stunning 11 second improvement. 3 Speeding Tickets, 2 Silver and a Bronze, equals fast, consistent and versatile!

Grace Litchfield usually has "plenty to say" in training, and this was her best ever Gala with Gold, Silver, Bronze and 3 Speeding Tickets.  We feel that "Minsthorpe Marlin's Motor Mouth" could win a bucket load of medals this year.

Hannah McDermott got Gold, Silver and Bronze from just 3 races, a very fluent performer who will do well at this level.

 

Emma Stringer was seen at her best in Breaststroke, and recorded a massive PB in Backstroke.  She continues to work hard on her technique, and will win medals this year.

 

Morgan Roberts was in a very tough ungraded 9YO section and was 12th in I/M and Breaststroke, she has had a month off ill, and will be back to top speed very soon.  

 

Eleanor Vodden even faster than we thought, with a blistering 35.78 in Freestyle, 2 Speeding Tickets and a 4th, for this lightly raced speed demon.

 

 

 

 

BML Meet 6th November 

 

Lewis McDermott at just 9 made his competition debut, finishing second in his Freestyle Heat.  One of  a number of talented Boys coming through.

Emma Stringer was unfortunately DQ'd in Breaststroke her best event, but is already a County Qualifier for 2011.  It must have been Emma's unlucky day as preperations were hampered by an early Yogurt spillage.  Anyway this plucky lass recovered to post a nice time in Freestyle.

Lauren Heywood was our closest to a medal in the Backstroke when 7th, just missing out on a medal

Grace Litchfield wasn't far away in her races, and still has a lot of potential.  She struck some classic poses in her post race photo! 

Chloe Key continues in scintillating form, 3rd fastest going into the Breaststroke final, she almost turned a 2 second deficit around with a 45 seconds effort, smashing her PB again. This gave her another open grade silver, followed by a bronze and personal best in the Fly.

Beth Mckay is a big strong girl and showed up nicely in Free and Fly.   She should have a real good chance in upcoming C Grade events.

Hannah McDermott is almost a carbon copy of Lewis, equally good on all strokes.  She was 15th out of about 60 in the Breaststroke, that was a smart effort for a C Grade swimmer.  She PB'd in just about every event, and smashed her Backstroke time by 3 seconds.   We must get her in the right races.

Chantelle Armstrong has turned into one of our most stylish swimmers, another of our growing band of Flyers.

Elanor Vodden was our Dark Horse here, she ran away with her Breaststroke Heat, finishing highly in the 11-12 age group.  Still very inexperienced, and one to look out for in 2011.

 

Halloween Meet 24th October 2010

http://www.sasharks.com/opens/open_results.php

Wow! Chantelle medals in Free.

Imogen posts her first times and they look good!

Lauren medals in Breaststroke????

Chloe Gold, 2Silver 2nd Top Girl!

Danielle oh my goodness what a Free swim 31.52s.

Josh Gold in Fly sub 30 in Free

Morgan PB in Breaststroke

Emma County Time in Breaststroke

Elanor 2 Speeding Tickets at first ever event

Rebecca don't worry, Ann falls off her Horse sometimes!.

 annefalling

 

Doncaster Mets Closed Championships 17th October 2010

A fantastic  start for our 3 U10 "Miss-kateers" Chloe,Grace, and Lauren, 3rd,4th and 5th in Backstroke

Another big result in the Fly where we  were helped by the judge,  Lauren made the mets podium for the Bronze and Chloe grabbed another  Silver.

We had Chloe, Lauren and Grace 4th,5th and 7th in the free all Pb's under 40s.  So in the under 10's  7 medals from 9 swims today, and we couldn't really have expected any better.  Well done Girls.

Emma Stringer our  sole U9 was very patient, having to wait for an age between her two swims.  Plenty of effort as usual, and she is a very strong little Girl who should pick up a medal or 2 before the year is out.  She showed a very long start in the Free, and it shows that she is a good listener in training.

Terry and Dave got to know each other very well at this meet, and may do a duet together at the Christmas Party.    Could  they be better than "Diva Fever"?

 divafever-300x168

 

 

Below are the latest gala results. You can view the results in the table below or click on the link to download the excel file.

BML Gala Results

Evt       Stroke Finishing Position Time Points
No       Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Minsthorpe Edlington Rossington
1 Girls 9/10 yrs 2L Breaststroke 1 2 3 1.07.51 1.09.57 1.23.29 4 3 2
2 Boys 9/10 yrs 2L Breaststroke DQ 1 2 1.12.16 1.16.65 1.18.51 0 4 3
3 Girls 11/12 yrs 2L Breaststroke 3 1 2 1.06.53 58.58 1.01.36 2 4 3
4 Boys 11/12 yrs 2L Breaststroke 3 1 2 1.22.52 1.03.49 1.15.99 2 4 3
5 Girls 13/14 yrs 2L Butterfly 3 1 2 56.81 54.08 55.34 2 4 3
6 Boys 13/14 yrs 2L Butterfly 3 2 1 1.00.13 44.95 44.98 2 3 4
7 Ladies Open 2L Butterfly 3 1 2 59.80 49.19 50.42 2 4 3
8 Mens Open 2L Butterfly   1 2   45.43 52.03 0 4 3
9 Girls 9/10 yrs 2L Freestyle 1 2 3 55.72 55.97 56.66 4 3 2
10 Boys 9/10 yrs 2L Freestyle 1 3 2 59.55 108.14 1.02.51 4 2 3
11 Girls 11/12 yrs 2L Freestyle 2 1   57.16 48.84   3 4 0
12 Boys 11/12 yrs 2L Freestyle 3 1 2 59.94 49 55.92 2 4 3
13 Girls 13/14 yrs 2L Backstroke 3 2 1 58.55 57.86 54.32 2 3 4
14 Boys 13/14 yrs 2L Backstroke 3 1 2 59.82 51.45 57.13 2 4 3
15 Ladies Open 2L Backstroke 3 2 1 1.09.10 55.27 52.03 2 3 4
16 Mens Open 2L Backstroke 3 2 1 57.46 54.41 49.56 2 3 4
Relays                  
                 
                 
17 Girls 9/10 yrs 4 x 1L Freestyle 1 TO TO 1.50.48 1.46.10 1.49.57 4 0 0
18 Boys 9/10 yrs 4 x 1L Medley 2 TO 1 2.25.88 2.12.32 2.13.08 3 0 4
19 Girls 11/12 yrs 4 x 1L Freestyle 3 2 1 1.40.72 1.40.46 1.34.29 2 3 4
20 Boys 11/12 yrs 4 x 1L Medley DQ 1 2 2.07.36 1.51.43 1.55.03 0 4 3
21 Girls 13/14 yrs 4 x 1L Freestyle 3 1 2 1.39.67 1.27.20 1.33.20 2 4 3
22 Boys 13/14 yrs 4 x 1L Medley   1 2   1.38.66 1.38.73 0 4 3
23 Ladies Open 4 x 2L Freestyle 3 1 2 3.36.55 3.07.87 3.20.32 2 4 3
24 Mens Open 4 x 2L Medley   2 1   3.15.90 3.14.21 0 3 4
                           
Evt       Stroke Finishing Position Time Points
No       Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 2 Lane 3 Lane 4      
25 Girls 9/10 yrs 2L Butterfly 1 3 2 1.04.07 1.09.12 1.04.41 4 2 3
26 Boys 9/10 yrs 2L Butterfly   DQ 1   1.10.27 1.25.56 0 0 4
27 Girls 11/12 yrs 2L Butterfly 3 1 2 1.03.99 56.68 1.02.98 2 4 3
28 Boys 11/12 yrs 2L Butterfly DQ 1 2 1.23.64 56.34 1.02.74 0 4 3
29 Girls 13/14 yrs 2L Breaststroke 3 1 2 109.47 100.56 106.44 2 4 3
30 Boys 13/14 yrs 2L Breaststroke 3 1 2 111.8 55.15 107.69 2 4 3
31 Ladies Open 2L Breaststroke 3 1 2 1.11.91 54.8 104.42 2 4 3
32 Mens Open 2L Breaststroke 3 2 1 106.09 57.59 48.72 2 3 4
33 Girls 9/10 yrs 2L Backstroke 2 1 3 1.10.78 1.09.84 1.20.76 3 4 2
34 Boys 9/10 yrs 2L Backstroke   1 DQ   1.04.42 1.20.26 0 4 0
35 Girls 11/12 yrs 2L Backstroke 2 3 1 100.26 109.92 56.64 3 2 4
36 Boys 11/12 yrs 2L Backstroke 3 2 1 1.08.28 57.95 56.85 2 3 4
37 Girls 13/14 yrs 2L Freestyle 3 1 2 51.31 47.80 50.86 2 4 3
38 Boys 13/14 yrs 2L Freestyle 3 2 1 46.66 42.23 41.23 2 3 4
39 Ladies Open 2L Freestyle 3 1 2 101.82 48.36 51.94 2 4 3
40 Mens Open 2L Freestyle 3 2 1 51.62 40.87 39.70 2 3 4
Relays                  
                 
                 
41 Girls 9/10 yrs 4 x 1L Medley 1 TO TO 2.06.78 2.01.12 2.11.84 4 0 0
42 Boys 9/10 yrs 4 x 1L Freestyle 2 TO 1 2.25.82 1.57.11 1.56.39 3 0 4
43 Girls 11/12 yrs 4 x 1L Medley 3 2 1 1.56.86 1.52.78 1.52.16 2 3 4
44 Boys 11/12 yrs 4 x 1L Freestyle 3 1 2 1.56.62 1.38.02 1.39.58 2 4 3
45 Girls 13/14 yrs 4 x 1L Medley 3 1 2 1.55.11 1.41.59 1.51.25 2 4 3
46 Boys 13/14 yrs 4 x 1L Freestyle   2 1   1.28.87 1.26.43 0 3 4
47 Ladies Open 4 x 2L Medley 3 1 2 4.26.79 3.38.68 3.45.29 2 4 3
48 Mens Open 4 x 2L Freestyle   2 1   2.55.23 2.53.06 0 3 4
Mixed Cannon                  
49 Mixed Cannon 8 x 1L Freestyle 3 1 2 3.49.47 2.59.93 3.12.78 4 8 6
One Boy One Girl Each Age Group                  
                 
                    Total 97 159 152
                           

03/10/2010 Doncaster Mets Championship Gala Adwick

A first for the club with entries in the Doncaster Closed Championships.

Emma Stringer set off very quickly in the 9YO Girls Breast, and finished in 9th place overall.   She hasn't raced much so that was a decent effort.  She will improve as she gets used to competeing.

Rebecca Farmer put in 2 sound efforts in the girls 100M Free and 100M Breaststroke, the most pleasing aspect was that she really puts in 100%.

Tom Farmer didn't have much of a chance against some very experienced 15 Year Old Boys, but returned with 2 medals and 2 big personal bests.  He deserved them for having a go.  A late starter who will improve a great deal.

Chloe Key, Lauren Heywood and Grace Litchfield were all in the same age group,  and Chloe was quitely fancied for the Breastroke against some strong swimmers.   Chloe put in a brilliant performance to miss Gold by 0.1s and take the Silver,  Lauren and Grace both PB'd in their weakest event.

It was great to see all 3 girls line up in the top Medley Heat, and all swam Personal Bests, Chloe with Bronze and Lauren got a medal in fifth, with Grace getting another medal for us in 6th by 0.1s, proving the swings and roundabouts theory.  We feel very lucky to have this trio.

Rebecca Heywood had to wait right until the end for a medal after 2 good efforts in Breaststroke and Fly.  She put in a lovely performance in her favourite event of 100M Backstroke to Medal for us, and finish off a great day all round.

Event 101 Girls 9, 11/12, 15yrs & Over 100m Ind. Medley

 Cut-offs 9yrs 11/12yrs 15yrs & Over
B Grade  None  None None
C Grade  None  None None
15yrs & Over Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
10 Emily Wapples Minsthorpe  1:38.12 1:37.57   -0.55

Event 102 Boys 10, 13/14yrs 100m Ind. Medley

 Cut-offs 10yrs 13/14yrs
B Grade None None
C Grade None None
13-14yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Lindon Jessop Minsthorpe  1:20.27 1:21.84   +1.57

Event 106 Boys 13/14yrs 50m Freestyle

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 29.50
C Grade 32.50
13-14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
3 Lindon Jessop Minsthorpe  31.59 30.60 4.0 -0.99

Event 107 Girls 15yrs & Over 50m Butterfly

 Cut-offs 15yrs & Over
B Grade 32.50
C Grade 35.50
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
6 Emily Wapples Minsthorpe  42.65 42.71 1.0 +0.06

Event 111 Boys 13/14yrs 50m Butterfly

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 33.50
C Grade 38.00
13-14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Lindon Jessop Minsthorpe  36.83 36.16 2.0 -0.67

Event 112 Girls 15yrs & Over 50m Freestyle

 Cut-offs 15yrs & Over
B Grade 30.00
C Grade 32.50
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Emily Wapples Minsthorpe  37.86 38.16 2.0 +0.30

Event 116 Boys 13/14yrs 50m Breaststroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 37.00
C Grade 43.00
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
9 Lindon Jessop Minsthorpe  53.67 44.90   -8.77

Event 117 Girls 15yrs & Over 50m Backstroke

 Cut-offs 15yrs & Over
B Grade 31.50
C Grade 36.50
15yrs & Over C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
7 Emily Wapples Minsthorpe  45.55 45.67   +0.12

Event 122 Boys 13/14yrs 50m Backstroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 34.00
C Grade 40.00
13-14yrs B Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
5 Lindon Jessop Minsthorpe  37.94 38.05 2.0 +0.11

Event 202 Girls 10, 13/14yrs 100m Ind. Medley

 Cut-offs 10yrs 13/14yrs
B Grade None None
C Grade None None
13-14yrs Ungraded 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
29 Elanor Hall Minsthorpe  1:36.56 1:35.26   -1.30

Event 206 Girls 13/14yrs 50m Freestyle

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 31.00
C Grade 34.50
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
11 Elanor Hall Minsthorpe  38.76 38.24   -0.52

Event 216 Girls 13/14yrs 50m Breaststroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 40.50
C Grade 43.50
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
15 Elanor Hall Minsthorpe  47.72 47.81   +0.09

Event 222 Girls 13/14yrs 50m Backstroke

 Cut-offs 13/14yrs
B Grade 35.00
C Grade 38.50
13-14yrs C Grade 
  Pos Name Team      Entry Time      Race Time Pts Improvement
16 Elanor Hall Minsthorpe  43.64 43.75   +0.11
Designed by Doncaster Design © 2010 - Minsthorpe Marlins ASC, All Rights Reserved.
| Minsthorpe Swimming Club | | Contact Us | | Site Map |